Flash news::LOCAL TRANSFER OF STUDENTS PERMITTED. click hereFlash news::LOCAL TRANSFER OF STUDENTS NOT PERMITTED. click here

KENDRIYA VIDYALAYA SANGATHAN, REGIONAL OFFICE,  BENGALURU- 560042

NATIONAL AWARD FOR THE YEAR 2017

Sl.No 

Designation

Name

KV

1

TGT(Sanskrit)

Sh.Gangadhar R.Bode

Malleswaram, Bengaluru

2

TGT(Sanskrit) (Spl.Category)

Sh.Shridhar N.Hegde

No.1, Hubballi

NATIONAL AWARD FOR THE YEAR 2014

2

TGT(Sanskrit)

Sh Ravindranath G Bhat

NAL Campus, Bengaluru

NATIONAL AWARD FOR THE YEAR 2012

1

PGT(Biology)

Smt H R Shamala

Hebbal, Bengaluru

 

KVS NATIONAL INCENTIVE AWARDEES 2017

1

Vice-Principal

Sh.A.Narayana Swamy

Dharwad

2

PGT(Computer Science)

Sh.Ashok Sengupta

1 Jalahalli

3

TGT(So.St.)

Smt.Bhavana Singh

DRDO, Bengaluru

4

TGT(Sanskrit)

Sh.Shivarama Ramakrishna Bhat

Shivamogga

5

PRT

Smt.Renny George

DRDO, Bengaluru

6

PRT

Smt.Kalyani S.

RWF, Yalahanka

7

TGT(P&HE)

Smt.Neelam Raidurg

Malleswaram, Bengaluru

8

TGT(AE)

Sh.Suryanarayana Y.A.

AFS, Yelahanka, Bengaluru

9

TGT(SUPW)

Sh.Maligerajasekhar Rajasekhar

Mysuru

10

SSA

Sh.K.V.Koteswara Rao

RO, Bengaluru

KVS NATIONAL INCENTIVE AWARDEES 2016

1

Principal

Sh.K.N.Bhat

IISc., Bengaluru

2

Headmistress

Smt.Chammalar Shanmugam

No.2, Jalahalli, Bengaluru

3

PGT(Biology)

Smt.G.Ponshankari

IISc., Bengaluru

4

PGT(Hindi)

Smt.Iyer Revathy Rajaram

MEG & Centre, Bengaluru

5

PRT

Smt.Ramesh Kumar Sudha

IISc., Bengaluru

KVS NATIONAL INCENTIVE AWARDEES 2015

1

PGT(Physics)

Sh.G.Gugan

RWF, Yelahanka

2

PGT(Chem)

Sh.R.Dharmaraj

M.G.Rly.Colony, Bengaluru

3

TGT(English)

Smt.P.V.Chaya Devi

Hebbal, Bengaluru

4

PRT

Smt.Mallika Nayagam

RWF, Yelahanka

5

TGT(P and HE)

Sh.Ratish P.R.

RWF, Yelahanka

 

KVS REGIONAL INCENTIVE AWARDEES 2017

Sl  No 

Category and Designation

Name

KV

1

Principal

Smt.Madhumathi Damodaran

M.G.Rly.Colony, Bengaluru

2

PGT(Maths)

Sh.Ravishankar

Malleswaram, Bengaluru

3

PGT(Physics)

Sh.K.S.V.Someswara Rao

MEG & Centre, Bengaluru

4

TGT(So.St.)

Smt.Vimla Sarwa

No.1, Jalahalli

5

TGT(So.St.)

Smt.R.Saroja

IISc., Bengaluru

6

TGT(Maths)

Smt.Bindu Gopakumar

DRDO, Bengaluru

7

Headmistress

Smt.Sushmita Bandopadhyay

Mysuru

8

PRT

Smt.S.Malathi

MEG & Centre, Bengaluru

9

PRT

Smt.Deepa Rawat

ASC Centre, Bengaluru

10

PRT

Smt.Sailaja Kumari N.

No.2, Jalahalli, Bengaluru

11

PRT

Smt.Seela C.Puijar

No.1, Hubballi

12

TGT(AE)

Sh.Pavan Kumar

No.2, Jalahalli, Bengaluru

13

Librarian

Sh.S.Venugopal

AFS, Yelahanka, Bengaluru

14

TGT(WE)

Sh.A.Anjeneyulu

Hebbal, Bengaluru

15

Junior Secretariat Assistant

Smt.Jayashree Keshavan

RO, Bengaluru

16

Senior Secretariat Assistant

Sh.H.T.Sampath Kumar

Malleswaram, Bengaluru

17

Special Category PGT(Eng)

Smt.P.B.Jayashree

ASC Centre, Bengaluru

KVS REGIONAL INCENTIVE AWARDEES 2016

1

Principal

Dr.(Mrs.)Nutan Punj

DRDO, Bengaluru

2

Vice-Principal

Sh.A.Narayana Swamy

Dharwad

3

PGT(Bio)

Smt.K.Renuka

No.2, Jalahalli, Bengaluru

4

PGT(Maths)

Sh.D.Sreenivasulu

Malleswaram, Bengaluru

5

TGT(So.St.)

Smt.Syeda Azeeza Mehar

MEG & Centre, Bengaluru

6

TGT(Maths)

Smt.Neela Prashanth

RWF, Yelahanka, Bengaluru

7

TGT(English)

Smt.Lakshmi Jayaraman

K.R.Puram, Bengaluru

8

Headmistress

Smt.K.P.Anusuya

ASC Centre, Bengaluru

9

PRT

Smt.B.Nivedita B.

MEG & Centre, Bengaluru

10

PRT

Smt.Neralla Radha

DRDO, Bengaluru

11

PRT

Smt.Sangeetha Chopra

No.2, Jalahalli, Bengaluru

12

PRT

Smt.Subra Dutta

NAL, Bengaluru

13

TGT(AE)

Smt.Rupsi Chouhan

DRDO, Bengaluru

14

TGT(PHE)

Sh.I.Nagaraj

No.1, Jalahalli, Bengaluru

15

TGT(PHE)

Sh.S.M.Kurle

AFS, Yelahanka, Bengaluru

16

Assistant

Sh.K.N.Sheshagiri Rao

RO, Bengaluru

17

Assistant

Sh.M.Mallikarjuna

IISc., Bengaluru

KVS REGIONAL INCENTIVE AWARDEES 2015

1

Principal

Sh.P.C.Raju

RWF, Yelahanka, Bengaluru

2

Vice-Principal

Dr.(Mrs.) Rubina M.R.

Malleswaram, Bengaluru

3

PGT (Biology)

Ms.G.Ponshankari

IISc., Bengaluru

4

PGT (Physics)

Sh.Birender Singh

No.1, Vasco-da-gama, Goa

5

TGT (Maths)

Sh.Rasool Shaikh

NAL Campus, Bengaluru

6

TGT (Hindi)

Sh.Sheoram Ram

RWF, Yelahanka, Bengaluru

7

TGT (Hindi)

Dr.(Mrs.)C.R.Beena

ASC Centre, Bengaluru

8

Headmistress

Smt.Kanta K.Kamble

No.2, Belgaum Cantt.

9

PRT

Ms.P.Bhramarambh

RWF, Yelahanka, Bengaluru

10

PRT

Smt.D.S.Nagavalli

M.G.Rly.Colony, Bengaluru

11

PRT

Ms.Muneera Banu

No.2, Jalahalli, Bengaluru

12

PRT

Sh.Mahalappa M.

AFS, Bidar

13

Misc. Category. TGT(P and HE)

Sh.Rahul Amin Bakshi

DRDO Complex, Bengaluru

14

Misc. Category, TGT(AE)

Smt.D.Anupama Goud

Bellary

15

Misc. Category, TGT(WE)

Sh.Gunari Veera Prasad

MEG & Centre, Bengaluru

16

Non-Teaching, Assistant

Sh.T.B.Mohandas

RO, Bengaluru

17

Non-Teaching, Sub-Staff

Sh.M.Putta Raju

Hebbal, Bengaluru

18

Special Category, UDC

Sh.K.V.Koteswara Rao

No.1, Jalahalli, Bengaluru

KVS REGIONAL INCENTIVE AWARDEES 2014

1

Principal

Sh K N Bhat

IISc , Bengaluru

2

Vice-Principal

Smt M Kamala Devi

CRPF, Yelahanka, Bengaluru

3

Headmistress

Smt Nalini Ramakrishna

Malleswaram, Bengaluru

4

PGT (CS)

Sh Ashok Sengupta

No 1, Jalahalli

5

PGT (Chem)

Sh Dharama Raj

MG Rly , Bengaluru

6

TGT (Maths)

Smt M A Kausalya Bai

CRPF, Yelahanka, Bengaluru

7

TGT (Hindi)

Sh Manohar Rao

AFS, Yelahanka, Bengaluru

8

TGT (Bio)

Smt Mala R Denny

DRDO Complex,  Bengaluru

9

PRT

Smt Mallika Nayagam

RWF, Yelahanka, Bengaluru

10

PRT

Smt Ramelsh Kumar Sudha

IISc , Bengaluru

11

PRT

Smt Kalyani S

RWF, Yelahanka, Bengaluru

12

PRT

Smt Irani Hazarika

Malleswaram, Bengaluru

13

Misc Category TGT(AE)

Sh S K Mahapatra

Mysore

14

Misc Category, PRT(Music)

Dr C A Nataraja

Malleswaram, Bengaluru

15

Special Category, TGT(WE)

Sh M Rajashekar,

Mysore

16

Non-Teaching, TGT(P and HE)

Sh K Srinivasa Murthy

MG Rly , Bengaluru

17

Non-Teaching, Steno Gr.I

Smt Subhashini Bhadran

RO, Bengaluru

18

Sub-Staff

Sh Manjunatha

Bellary

KVS REGIONAL INCENTIVE AWARDEES 2013

1

Principal

Smt Roopa Katiyar

No 1, Vasco

2

Vice-Principal

Shri K Raghavendra Rao

Koppal

3

HM

Smt Chemmalar Shanmugam

No 2, Jalahalli, Bengaluru

4

PGT (Physics)

Shri G Gugan

RWF, Yelahanka, Bengaluru

5

PGT (Economics)

Smt T M Sushma

Hebbal, Bengaluru

6

TGT (So.St.)

Smt Bhavana Singh

DRDO, Bengaluru

7

TGT (Maths)

Shri W S Balasubramanian

RWF, Yelahanka, Bengaluru

8

TGT (Skt.)

Shri Shivarama Ramakrishna Bhat

Shivamogga

9

PRT

Smt Sandhya Suresh

Malleswaram, Bengaluru

10

PRT

Smt Syeda Asgarunnisa

Malleswaram, Bengaluru

11

PRT

Smt Radhakrishna Jaya Bhavalkar

Ponda, Goa

12

PRT

Smt Renny George

DRDO, Bengaluru

13

TGT (WET)

Sh S Rama Prasad

Kudremikh

14

TGT (P and HE)

Shri Prasanna V Rao

IISc , Bengaluru

15

TGT (P and HE)

Smt A Savitri

No 2, Jalahalli, Bengaluru

16

Non-Teaching, UDC

Shri C Prakash

RO, Bengaluru

17

Non-Teaching UDC

Smt Saly George

CRPF, Yelahanka, Bengaluru

18

Special Category,HM

Smt Sandhya Mittal

KV INS Mandovi

KVS REGIONAL INCENTIVE AWARDEES 2012

1

Principal

Ms Grace C D

Hebbal

2

Vice-Principal

Mr E Jayachandran

MEG Bengaluru

3

PGT(Biology)

Mr H Narayana Rao

ASC Centre

4

PGT(Physics)

Mr R N Sendhil Kumar

No 2 Jalahalli

5

TGT(English)

Ms P V Chaya Devi

Hebbal

6

TGT(Maths)

Mr Nrusing Charan Bal

Hebbal

7

TGT(Sanskrit)

Mr Nandlal Prasad

AFS Yelahanka

8

PRT

Mrs Ahalya Devi H P

ASC Centre

9

PRT

Smt  Shylaja Rao

No 1 Mangalore

10

PRT

Mrs Valsa Mathew

Hebbal

11

PRT

Mrs Harsha Jajal

ASC Centre

12

TGT(AE)

Mr Shankarappa Navalba

AFS Yelahanka

13

TGT(P and HE)

Mr P K Ullas

Hebbal

14

TGT(P and HE)

Ms Neelam Gaur Raidurg

Tumkur

15

PRT

Mrs Manju Tawri

Hebbal

16

Assistant

Sh N Mohan Raj

RO, Bengaluru

17

L D C 

Smt Farzana Begum

Bellary

18

Section Officer

Sh A Sreenivasulu

RO, Bengaluru

KVS REGIONAL INCENTIVE AWARDEES 2011

1

Principal

Mr N Suresh Babu

Keltron Nagar

2

Vice-principal

Mrs  Syeda Ifath Jahan

IISc

3

HM

Mrs  Prema

IISc

4

PGT(Biology)

Mrs Zubaida Rezvi

Hebbal

5

PGT(Biology)

Mrs Shajila P

No 1 Mangalore

6

TGT(Skt)

Mrs C S Geetha

RWF Yelahanka

7

TGT(English)

Ms Indu Singh

Hebbal

8

TGT(Science

Mrs Merlin Sophia Wilson

Dharwad

9

PRT

Ms Rathy Balakrishnan

Donimalai

10

PRT

Mr Vazeed Khan

Hassan

11

PRT

Mrs Prameela C V

Payyannur

12

PRT

Mrs Suman Pandey

ASC Centre

13

TGT(P and HE)

Mr Rathish P R

RWF Yelahanka

14

TGT (Art Edn)

Mr Suryanarayana Y A

Hassan

15

TGT(WE)

Mrs K B Haripriya

RWF Yelahanka

16

ASSISTANT

Mr G Balachandran

RO Bengaluru

17

LDC

Mr Radhakrishnan O

DRDO

 

TEACHERS SELECTED UNDER THE SCHEME FOR REWARDING OF SCIENCE TEACHERS

Sl No

KV

Name of the PGT/TGT

Name of the PRT

1

ASC

K R V P Rao,PGT(Chem)

Sarsha Jajal

2

DRDO

Mrs Mala R Denny,TGT(Sci)

Mrs Renny George

3

Hebbal

Mr Pawanjeet Singh,PGT(Comp Sci)

Mrs Valsa Mathew

4

IISc

Mrs G Ponsankari,PGT(Bio)

Mrs A D Hema

5

NAL

Mrs Arthi Prasad,TGT(Bio)

Mrs M N Madhumathi

6

Malleswaram

Mr C Chellapandian,PGT(Bio)

Mrs D S Nagavalli

7

MEG

Mrs M N Chandrika, TGT(Sci)

Mrs D Geetha, PRT

8

No 1, Jalahalli

Mrs Suja S,PGT(Bio)

Mrs Prabhu Diwakar

9

No 2, Jalahalli

Mrs K Renuka,PGT(Bio)

Mrs Muneera Banu

10

Railway Colony

Mrs Malathi Ramnath,TGT(Sci)

Mrs Lakshmi Prabha Burli

11

AFSYelhanka

Mrs Nirmala C Dasar,PGT(Bio)

Mrs Susmitha Ravi

12

CRPF Yelhanka

Mr G Eshwarappa,TGT(Sci)

Mrs Rajani Talwai

13

RWF,Yelahanka

Mr G Gugan,PGT(Phy)

Mrs K Jyothi

14

Belgaurm Cantt

Mr Vimal Sharma,PGT(Com Sci)

Mrs Renuka Kaparatti

15

AFS Sambra

Mrs R G Laila,TGT(Bio)

Mrs N Parvathi,PRT

16

BEML Nagar

Mrs R Yashoda,TGT(Sci)

Mrs P Sulochana

17

Bidar

Mr D Giridhar,PGT(Chem)

Mr Laxmikant

18

Bijapur

Mrs Subhashini B,PGT(Bio)

Mr Ramesh Chavan

19

Donimalai

Mrs R Sreekala,PGT(Chem)

Mr P Duggappa

20

Hassan

Mrs T Sasikala,PGT(Bio)

Mrs Sreelatha S

21

Hospet

Dr P M Chetty,PGT(Bio)

Mr Sharma Kamal G

22

Dharwad

Mrs Merlin S Wilson,TGT(Sci)

Mrs S M Soudagar

23

No 1, Hubli

Mr S M Malekar,TGT(Bio)

NIL

24

No 2, Hubli

Mrs Wawatsi Kri,PGT(Bio)

Mrs Priyanka Suri

25

Kudremukh

NIL

Mr Narad Jangde

26

No 1,Mangalore

Mrs Shajila P,PGT(Bio)

Mrs Shylaja Rao

27

No 2,Mangalore

NIL

Mrs Sheeja Nambiar

28

Mysore

Mrs R Amudha,PGT(Phy)

Mrs Aneeta Rani

29

Tumkur

Mrs Sailaja Nayak,PGT(Bio)

Mrs S Ahmed Waheeda

30

Kodagu

NIL

Mr.K Nagaraja Rao

31

Bambolim Camp

Mr R K Sahu, PGT(Bio)

Mrs Elizabath D Souza

32

INS Mandovi

Mrs Radhamani, PGT(Bio)

Mrs Meenu Garg

33

Ponda

Mr B S P Rao, PGT(Bio)

Mr R J Bavalkar

34

No 1,Vasco Goa

Mrs Viji Raju, PGT(Chem)

Mrs Neela Bhaskar

35

No 2,Vasco Goa

Mrs Anitha Ramesh, PGT(Bio)

NIL

36

Koppal

NIL

Mr Deepak Kumar

37

KR Puram

NIL

Mrs M G Pushpa

 

KVS INNOVATION AND EXPERIMENTATION AWARDEES 2017

1

PRT

Smt.Kalyani S.

RWF Yelahanka

2

PRT

Smt.P.Bhramaramba

RWF Yelahanka

3

PRT

Smt.Suman Pandey

ASC Centre, Bengaluru

KVS INNOVATION AND EXPERIMENTATION AWARDEES 2015 (GROUP AWARD)

1

PRT

Smt.Mallika Nayagam

RWF Yelahanka

2

PRT

Smt.Kalyani S.

RWF Yelahanka

3

PRT

Smt.P.Bhramaramba

RWF Yelahanka